На 01.01.2007 година България официално става част от Европейския съюз и правилата при внос и износ на стоки в ЕС за България се промениха.
Какво се промени при внос за регистрираните по ЗДДС български дружества?
До тогава, всяка стока, която се внася в България преминава през митнически контрол, където се облага не само с мито, но и с ддс въз основа на митническа декларация и едва когато се плати налога на стоката е разрешено да влезе на територията на Република България. Следователно данък добавена стойност се дължи и внася в самото начало, при покупката на стоката.
В случай, че Вносителят няма ддс регистрация, на него му се оскъпява стоката със стойността на ддс-то (двадесет процента). В случай, че има ддс регистрация, Вносителят начислява данък добавена стойност при продажбата на стоката с издаването на фактура. Когато тя бъде заплатена от клиента, тогава той си възстановява платеното ддс към митницата. Дължи се ддс върху разликата между покупната и продажната стойност на стоката.
При новите правила и така наречения ВОП (вътре общностно придобиване), „Вносителят“ на стока от Европейския съюз не дължи ддс при пристигане на стоката в Република България. ВОП-ът се декларира към НАП, не към Митница, с протокол изготвен по образец на закона. Продавайки стоката „Вносителят“ начислява ддс към клиента и дължи ддс-то към момента на продажбата. Реално се измества падежът на дължимото ддс към НАП след приключването на сделката, а не в самото ѝ начало.
Важно е да се отбележи, че ако дружество закупи стока от Европейския съюз за лично ползване или такава стока, за която нямаме право на данъчен кредит, трябва да разгледаме сделката, като я приравним на аналогична такава на територията на Република България, закупувайки я от български доставчик, ддс се дължи от „Вносителя“ към НАП при самия ВОП.
Какво се промени при износ за регистрираните по ЗДДС български дружества?
До тогава при износа на стока от България, Износителят получаваше митническа декларация за доказателство на сделката. ДДС ставката е 0 (нула) процента.
При новите правила и така наречения ВОД (вътре общностна доставка) на стока „Износителят“ издава само фактурата, а получателят на стоката в страната от Европейския съюз потвърждава получаването на стоката с аналогичен протокол към своята НАП по регистрация. ДДС ставката е 0 (нула) процента. Продажбата се декларира в специална „ВОД“ клетка в справката декларация по ЗДДС.
Важно е да се отбележи, че ако дружеството получател на стоката в Европейския съюз е данъчно не задължено лице в своята страна членка (не е регистриран по ЗДДС), „Износителят“ от Република България е длъжен да начисли ддс към получателя с фактурата, която издава. Същото е дължимо към НАП в България и това не се счита за ВОД на стока по смисъла на ЗДДС. Малко повече подробности по-долу в статията.
ВОД и ВОП може да има само между регистрирани по ЗДДС лица в ЕС.
Съществуват изключения, които не се признават за вътреобщностни придобивания. Например когато придобиването на стоки, за които доставчикът прилага специален ред на облагане за стоки втора употреба (режим на маржа), произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, определен в законодателството на съответната държава членка. Придобиването на стоки, които се монтират или инсталират от или за сметка на доставчика и други.
Други нови понятия:
Дистанционна продажба. Това е вътреобщностна доставка на стоки, при която доставчикът е данъчно задължено лице по ЗДДС в ЕС, а купувача/купувачите е/са данъчно незадължено лице по ЗДДС в ЕС. Транспортът е за сметка на продавача. Сделките се облагат в страната, в която се намира доставчика. При достигане на определен праг на доставки за календарната или предходната година (за всяка държава членка е различен), доставчикът е длъжен да се регистрира в държавата членка на купувача/ите. Всички следващи сделки, както и тази при която е достигнат прага стават облагаеми в държавата членка, в която е регистриран купувача/ите.
Тук е добре да се обърне внимание, че от 01.07.2021 година се въведоха нови правила за електронна търговия в рамките на ЕС за дистанционните продажби на стоки и за вноса на пратки с ниска стойност. Една от основните промени е, че онлайн продавачите могат да се регистрират в една държава членка на ЕС и да заплащат ддс-то там за всички свои дистанционни продажби. Праговете за дистанционни продажби на стоки в рамките на ЕС се премахват и се заменят с нов праг за целия ЕС от 10 000 (десет хиляди) евро. Физическите лица, купувачи на стоки онлайн, заплащат ставка ддс, каквато е в държавата, в която се намират с цел ДДС да се заплаща там, където се извършва потреблението на стоките.
Тристранна операция. Това е доставка на стоки между три регистрирани за целите на ддс лица в три различни държави членки А, Б и В. За да има такава трябва да са изпълнени едновременно и следните условия:
- регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
- стоките се транспортират директно от А до В;
- посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
- придобиващият начислява ДДС като получател по доставката;
За още по темата, срокове, падежи и специфични случаи се обърнете към Вашия счетоводител.