July 19, 2023

Трябва ли да подам годишна данъчна декларация като физическо лице към НАП?

Разглеждам най-често срещаните случаи, при които сме длъжни да го направим.

Законът, който е „виновен“ за това да дължим данък като физическо лице е Закон за данък върху доходите на физическите лица. Обект на неговото облагане са физическите лица с постоянен адрес в Република България или тези, които пребивават на територията на страната повече от 183 дни в годината. Опростявам – всички лица в Република България с ЕГН, ЛНЧ или служебен номер от НАП. Чуждестранните лица сега няма да ги разглеждам. Данъкът е в размер на 10 (десет) процента. Период на отчитане 01.01 – 31.12 (календарна година).

Важно е да се знае, че доходът при физическите лица е облагаем единствено и само ако е реално получен през годината, не начислен (все още дължим), както е при фирмите.

Темата е изключително голяма и няма да успея да съм достатъчно детайлен по всички случаи, но ще се опитам да разгледам най-често срещаните, при които трябва или не трябва да декларираме дохода си:

  1. Доход от трудов договор – Това е доход, който получавате от вашия работодател по трудово правоотношение и подлежи на деклариране единствено, ако имате друг доход, който трябва да декларирате към НАП. В противен случай, ако това е единствения ви доход, той не се декларира към НАП с Годишна декларация. Данъците и осигуровките по него са удържани от работодателя ви, а доходът се декларира от работодателя ви както ежемесечно, така и годишно.
  2. Доход от наем – Това е доход, който получавате, ако отдавате под наем движимо или недвижимо имущество. Тук има два варианта – с наемател физическо лице и наемател юридическо лице (фирма). С наемател физическо лице, нещата са ясни. Получавате пари за наем и дължите данък, следователно декларирате. В случай, че наемател е фирма, ще получавате наем намален с дължимия данък. НАП делегира задължението за внасяне и деклариране на данъка на дружеството наемател. Вие ще трябва единствено и само да подадете годишна декларация, с която да потвърдите този доход. Съществува опция, данък да не се удържа последното тримесечие на годината. Данъчната основа за изчисляването на данъка се намалява с 10 (десет) процента нормативно признати разходи. Този данък също се декларира от платеца-дружество, така че е повече от добре да не изпуснете декларирането му.
  3. Получен хонорар – Това е така наречения доход от възнаграждение по граждански договор. Например, когато фирма ангажира физическо лице за някаква еднократна работа (услуга), за което заплаща хонорар на лицето изпълнител. Аналогично на горната т. 2,  дружеството удържа данък и евентуално осигуровки и заплаща чист (нетен) хонорар. Гражданския договор не бива да се бърка с трудовия договор. Вие ще трябва единствено и само да подадете годишна декларация, с която да потвърдите този доход без да дължите реално вече внесения от дружеството данък. Съществува опция, данък да не се удържа последното тримесечие на годината. Данъчната основа за изчисляването на данъка се намалява с 25 (двадесет и пет) или 40 (четиридесет) процента нормативно признати разходи. Този данък отново се декларира към НАП от платеца-дружество.
  4. Доход от продажба на имущество – Този вид доход е коментиран най-често при продажбата на недвижимо имущество (имот). Законът допуска сделките при продажба на имоти да са необлагаеми, ако се продава жилището, в което живеете с цел да закупите друго такова. В такъв случай не се дължи данък и не се подава годишна декларация. Ако го направите обаче в рамките на три години, данък се дължи. По друг начин казано, доходът от продажбата на имот е необлагаем, ако между датата на придобиването и датата на продажбата са изминали повече от три години. Законът е предвидил и още едно ограничение за да бъде продажбата необлагаема – до два недвижими имота, ако между датата на придобиването и датата на продажбата са изминали повече от пет години. В случай, че продавате „дребно“ движимо имущество с помощта на интернет сайт, социална мрежа или по подобен начин е много важно да се отбележи, че куриерските фирми, които пренасят стоката и парите декларират към НАП какви суми са изплатили към съответното ЕГН. Това означава, че ако си изкарвате допълнително по някой лев от свое хоби, ще трябва да декларирате дохода си, но ако решите да продадете в интернет използваната и вече ненужна детска количка, това не е необходимо.
  5. Доход от акции и криптовалути – Това е доход, който също е доста актуален в момента. Тук може да се каже много. Най-важното, което трябва да се знае, е че не се дължи данък, ако само купувате такива активи с цел инвестиция. Дължи се данък и се подава годишна декларация само при продажба на инвестицията – ако продадете и получите реално пари от този вид акция или криптовалута, която е на печалба. За данъчни цели се разглежда веднъж цялата инвестиционна „кошница“ и веднъж по видове инвестиции вътре в нея и тогава се определя данъчната основа за изчисление. За това трябва надлежно да се проследява, коя криптовалута или акция за какви пари е купена и за колко пари е продадена, а не колко струва в момента след инвестицията. Сделките през годината, които не са на печалба и също са завършени, т.е. сте си върнали част от парите по тях, макар и на загуба намаляват дължимия данък от печелившите сделки. Загуба не се прехвърля към новата година. Годишна декларация се подава, и в случай, че сте закупили такъв тип актив, дори и без да го продадете към 31.12. Това е само информативно деклариране към НАП.
  6. Доход при наследяване или дарение от роднини – не се облагат и декларират доходи тип дарения от роднини по права линия (родители, деца, внуци) и съпрузи.
  7. Заеми – Заемите, които не са от банки също трябва да се декларират с годишна декларация. Не се декларират такива, които са до 10 000.00 (десет хиляди) лева за данъчната година, както и такива от минали години под 40 000.00 (четиридесет хиляди) лева. 
  8. Срок за подаване и плащане на данъка – 30.04 на следващата година. Може да се ползва отстъпка от 5 (пет) процента, но не повече от 500.00 (петстотин) лева, ако декларацията се подаде до 31.03 по електронен път и се плати данъка до тогава, но само ако лицето няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения. Корекция на годишната декларация може да се направи еднократно до 30.09.

Повече от препоръчително е всяко физическо лице да си осигури ПИК от НАП или електронен подпис (КЕП) за да може да следи своите данъчни задължения, както и да изпълнява по-лесно същите.

За повече конкретни казуси по темата, както и за възможните данъчни облекчения, от които да се възползвате се обърнете към Вашия счетоводител.

Сподели в социалните мрежи:
Facebook
LinkedIn